Autor Téma: Psychologické aspekty obchodovania  (Přečteno 24063 krát)

Offline dupisek

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 1 042
  • Karma: +11/-0
    • Zobrazit profil
    • Easy Peasy
Psychologické aspekty obchodovania
« kdy: Pá 22 Červen 2012, 06:42:00 »
Přiznám se, že jsem to pozavíral. Když jsem po dvou měsících čekání viděl ten propad, tak jsem to utnul. Jelikož jsem v rámci MM musel několik kontraktů zavřít, jsem po včerejším zavření těch ziskových ještě 5USD mínus.  :( Když jsem viděl, že třeba NZD se mi otočil asi 80pip od targetu a společně s eurem, librou a klokanem začaly padat, tak jsem to nevydržel. Možná je to psychikou, ale jak zde nedavno zmínil Balti, taky mám pocit, že ať udělám cokoliv, vždycky je výsledek opačný a teď nemluvím jen o mém obchodování. Když jsem dal peníze na EP03, málem jsem o ně přišel. Přešel jsem z EP03 na Sisa kvůli menšímu riziku a po měsíci jsem se díval na skoro poloviční mínus, zatím co EP03 si mezitím připsal docela slušný procento. Né že bych to nepřál, ale dívat se jak jdu na Sisa do mínusu a EP03 si připisuje zisk beze mě, to mě zrovna moc nepovzbudilo.  Teď už jen čekám, až na Sisa ten mínus zmizí a čekám na to jak na smilování. Tím nechci, aby tohle bylo vnímáno jako že si stěžuju, to rozhodně ne! Šel jsem do toho na základě svého rozhodnutí a o riziku jsem věděl. Tady chci poděkovat za snahu pomoci ostatním méně zdatným zhodnotit investici. Chci tím říct, že ať už je to u mého účtu psychikou nebo ne, u PAMM účtu se u mě o psychice mluvit nedá, takže to začínám vnímat tak, že mi prostě není dopřáno, abych si aspoň trochu přilepšil. A začínám mít pocit, že PAMM na kterém budu mít peníze, prostě půjde do mínusu.  :(
Je pravda, že SL 300 pip nebyla zrovna asi ta správná volba a že jsem se kvůli tomu asi připravil zbytečně o peníze, ale to co se stalo včera jsem fakt nechápal. Když jsem sledoval makro data na forex zone, pořád jsem hledal to co způsobilo ten pohyb na většině párů??? Když se podívám na dolar index, tak mám pocit, že dolar začal znovu posilovat a že všechny čtyři páry, který jsem teď obchodoval půjdou ještě níže pod poslední obrat. Teď jsem upravil pravidla a přepočítal objem podle SL -600 pip a budu doufat, že začnu konečně generovat aspoň nějaký zisk.
« Poslední změna: Pá 22 Červen 2012, 06:45:20 od dupisek »
Všem úspěšným traderům paleček nahoru 

Offline Stanicio

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 4 318
  • Karma: +48/-2
    • Zobrazit profil
    • www.liteforex.cz
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #1 kdy: Pá 22 Červen 2012, 08:11:48 »
Ono se rika, ze psychyka je svine. Mraky lidi dela klasickou vec, kupuje na vrcholu a prodava na propadu. Tedy jdou s davem, kdy si proste rikaji, jeste ne, jeste ne, jeste ne a tohle prece uz je jasny ze to jde long a sup tam s longem. A ono se to logicky otoci protoze dav tak sel taky takhle pozde. Pak to jde dolu, dolu, dolu a zase psychyka, tohle prece uz neustojim, to musim zavrit a zavre stejne jako dav, ale pro zmenu zase na spodku a ono s eto zase otoci, rpotoze to tak udelali uvsichni, z enakoupili na vrcholu a prodali na poklesu.
Je to ale presne opacne, nakupujte na poklesu a prodavejte na vrcholu. Horsi je to uz s tim poznanim, lde je vrchol a kde je pokles.
Predpokladam, ze tohle je presne ten scenar co popisujete. Chce to zasadni pokud to je takto, tak bud do toho vstupuje psychyka podle toho co jsem napsal, nebo je spatne vymysleny system.

SISA mela docela neprijemne obdoby a jeste jsou tam ted dozvuky, ale zatim kdo vydrzel, tak s eto postupne konsoliduje a predpokaldam, ze ve vysdku to prinese zisk, jak jsme predpokladali od zacatku. Ono se obchoduje i kdyz je tam ten pokles, ale jelikoz neni rollover, tak to zatim v globalnim vysledku neni poznat. Zatim to ale celkem prijatelne.

EP03 - ta prosla restruktualizaci to vite sam po tom malem debaklu. A jak sam vidite vedlo se ji posledni dobou docela slusne. Uvidime, jak si povede dal. Mela byt a i je ziskovejsi jak SISA, ale take rizikovejsi.

p.s. je mi jasne, ze to nemyslite jako stiznost, ale proste vas trapy psychyka, to vidim jako nevetsi problem,
Staci se podivat na libru jak na 4H tak na D, ten pokles je zcela logicky a naprosto v souladu se strategii, jen se to stalo rychleji nez je obvykle.
Ono kdy zvam nekdo jede fundamenty a ze je jich hodne, tak snizeni ratigbu 17 bankam, proste s trhem diky tomu zamava, ae to by techniky melo nechat chladnym, naopak se snazit tu situaci vyuzit mam tam treba obchoduek na 5640 a euro 2620. takze kdyz to vyjde, tak ten propad naopak uvitam vcetne celeho blaboloveho fundamentu, jelikoz mam potrebny pohyb na trhu.

Offline Joe

  • LITE účet
  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 48
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #2 kdy: Pá 22 Červen 2012, 13:17:50 »
Zdravim vas

presne popisovana cast mi trocha vrta v hlave.
Ide to hore a dav "sup ho tam s longem" Podla mojho chapania, dav takto zvysi dopyt lebo nakupuje a cena by mala ese viac porast. (alebo analogia s realnym zivotom tu nefunguje?)
Preco je to naopak? A faktom je, ze to naozaj je naopak.

Offline dupisek

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 1 042
  • Karma: +11/-0
    • Zobrazit profil
    • Easy Peasy
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #3 kdy: Pá 22 Červen 2012, 13:31:51 »
Ono se rika, ze psychyka je svine. Mraky lidi dela klasickou vec, kupuje na vrcholu a prodava na propadu. Tedy jdou s davem, kdy si proste rikaji, jeste ne, jeste ne, jeste ne a tohle prece uz je jasny ze to jde long a sup tam s longem. A ono se to logicky otoci protoze dav tak sel taky takhle pozde. Pak to jde dolu, dolu, dolu a zase psychyka, tohle prece uz neustojim, to musim zavrit a zavre stejne jako dav, ale pro zmenu zase na spodku a ono s eto zase otoci, rpotoze to tak udelali uvsichni, z enakoupili na vrcholu a prodali na poklesu.
Je to ale presne opacne, nakupujte na poklesu a prodavejte na vrcholu. Horsi je to uz s tim poznanim, lde je vrchol a kde je pokles.
Predpokladam, ze tohle je presne ten scenar co popisujete. Chce to zasadni pokud to je takto, tak bud do toho vstupuje psychyka podle toho co jsem napsal, nebo je spatne vymysleny system.

Tak v mém případě nevím, já první kontrakt otevřel 7 května a protože to šlo proti mě, vždy jsem po 50 pipech naředil, (nyní jsem upravil pravidlo ředění po 80 - 100 pipech). SL jsem měl na -300pip, (nyní jsem upravil pravidlo na -600pip) Takže po nějaké době jsem musel pár kontraktů pozavírat, ale včera ráno jsem byl celkem dost v plusu i přes ty zavřený kontrakty ve ztrátě. Pozavíral jsem to všechno na základě toho propadu, který na mě působí jako obrat (po technické stránce) a od 7 května do dneška uběhlo měsíc a půl. A protože jsem se kvůli propadu dostal celkově - 5USD, bylo mi proti mysli, že po měsíci a půl dojdu k takovému výsledku a kdyby se ten mínus měl ještě více prohloubit když se trh chová vzhledem k makro datům úplně nelogicky, tak jsem viděl východisko v tom to prostě všechno zavřít a příští týden začít znovu. Jinak já osobně se fundamentem neřídím, jen si občas něco přečtu abych byl takzvaně trochu v obraze, ale co se týká techniky, tak tam vidím momentálně taky short a na základě toho jsem se rozhodl, ale nejsem si úplně jistej jak velkej pohyb by mohl nastat, takže si asi raději počkám na nový long.
Všem úspěšným traderům paleček nahoru 

Offline Balti

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 915
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #4 kdy: Pá 22 Červen 2012, 14:49:49 »
Podla mojho sediackeho rozumu je doležité rozdeliť účastníkov trhu na velkých hráčov : banky, fondy, investičné spoločnosti a na ostatných malých súkromných špekulantov, ratail..
Dalej si myslím, že keby sa celý retail dohodol a otovril long, tak jeden velký hráč by ich protipozíciou vychytal nakolko disponuje s miliardami USD.. preto ked sa retail zhodne na jednom smere, tak ide väčšinou trh proti nim :)
takže celá táto ,,hra,, je o tom ako sa nenechať vychytať a myslieť ako velký hráči   :D
Taktiež si myslím, že prevažná väčšina brokerov nepostupuje objednávky svojich klientov na medzibankový trh ale sama im tvorí protihráča, čo im samozrejme krásne vynáša a može spôsobiť konflikt záujmov... ved začo by si dovolili financovať národne marketingové kampane, sponzorovať športové podujatia..


to je moj názor, možno milný ale mne je sympatickejší ako žiť v ilúziách, že raz budeme točiť  miliony USD  ;D doležité je prežiť a utrhnuť si kus z koláča  :D

Offline Stanicio

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 4 318
  • Karma: +48/-2
    • Zobrazit profil
    • www.liteforex.cz
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #5 kdy: Pá 22 Červen 2012, 19:50:16 »
Zdravim vas

presne popisovana cast mi trocha vrta v hlave.
Ide to hore a dav "sup ho tam s longem" Podla mojho chapania, dav takto zvysi dopyt lebo nakupuje a cena by mala ese viac porast. (alebo analogia s realnym zivotom tu nefunguje?)
Preco je to naopak? A faktom je, ze to naozaj je naopak.

To je jednoduche, a jeto analogicke se zivostem, vic nez si mozna myslite.

Cena jde nahoru.... lidi kupuji tu vec stale dokola, az se dosahne ceny, kdy uz lidi nechteji dal kupuvat tak drahy produkt, protoze uz jim prijde predrazeny a ztrati se kupni sila. No a prodejce musi zacit slevnovat produkt, aby dal a dal mohl prodavat. A jedine jak toho docili, je snizovat a snizovat cenu a cena tak klesa a klesa a lidi si reknu, hersvec, co kdyz to pujde jeste dal dolu, tak ja musim to sve zbozi radeji zavcas prodat, nez to spadne jeste dal. Ale to se zase blbe rozhodnou v dobe, co je cena tak nizko, ze se stala zase atratktivni pro nakupy, ale psychyka jim to proste nerekne a trva na prodeji.  8)

Takze vidite sam, ze analogicke je to az moc a trh se nechova vubec jinak ani v zivote.

Offline Stanicio

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 4 318
  • Karma: +48/-2
    • Zobrazit profil
    • www.liteforex.cz
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #6 kdy: Pá 22 Červen 2012, 19:54:29 »
bati -- znam dve spolecnosti co sponzoruji Formuli 1nebo rozdavaji porsche, takze prachy u nich rozhodne jsou.

Offline dupisek

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 1 042
  • Karma: +11/-0
    • Zobrazit profil
    • Easy Peasy
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #7 kdy: Ne 24 Červen 2012, 13:48:02 »
Podla mojho sediackeho rozumu je doležité rozdeliť účastníkov trhu na velkých hráčov : banky, fondy, investičné spoločnosti a na ostatných malých súkromných špekulantov, ratail..
Dalej si myslím, že keby sa celý retail dohodol a otovril long, tak jeden velký hráč by ich protipozíciou vychytal nakolko disponuje s miliardami USD.. preto ked sa retail zhodne na jednom smere, tak ide väčšinou trh proti nim :)
takže celá táto ,,hra,, je o tom ako sa nenechať vychytať a myslieť ako velký hráči   :D
Taktiež si myslím, že prevažná väčšina brokerov nepostupuje objednávky svojich klientov na medzibankový trh ale sama im tvorí protihráča, čo im samozrejme krásne vynáša a može spôsobiť konflikt záujmov... ved začo by si dovolili financovať národne marketingové kampane, sponzorovať športové podujatia..


to je moj názor, možno milný ale mne je sympatickejší ako žiť v ilúziách, že raz budeme točiť  miliony USD  ;D doležité je prežiť a utrhnuť si kus z koláča  :D

Tak jasně, já to chápu úplně stejně jako Ty, ale nevím jak u tebe, ale já prostě mám problém rozeznat kterým směrem jdou ti velcí hráči a kterým směrem ti malý. A myslet jako velký hráč mi přijde jako sázka do loterie, protože těžko můžu myslet jako velký hráč, když jsem úplně ta nejmenší rybička v moři. I když se já jako malá rybička budu snažit myslet jako ten největší žralok, nikdy se nebudu rozhodovat jako on. A proto jsem se rozhodl přizpůsobit velikost SL na -600pip, protože když nemůžu jít s velkými hráči, musím na ně vyzrát tím, že to ustojím. Problém nastane, když se dostanu do pohybu, který bude bez větší korekce třeba 2 000pip, ale i to se pak dá kompenzovat. Už chápu proč má Stanicio SL -600pip, přeci jen je to pohyb, který se lépe ustojí.
Všem úspěšným traderům paleček nahoru 

Offline Balti

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 915
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #8 kdy: Ne 24 Červen 2012, 18:24:29 »
Citace
myslet jako velký hráč mi přijde jako sázka do loterie, protože těžko můžu myslet jako velký hráč, když jsem úplně ta nejmenší rybička v moři. I když se já jako malá rybička budu snažit myslet jako ten největší žralok, nikdy se nebudu rozhodovat jako on.

Dupisek toto tvrdo odmietam, aj keby si bol iba obyčajnou kvapkou alebo len molekulou v mori  :D tak si možeš dovoliť myslieť ako ten najvačší žralok.. tvoja mysel nie je finančne ohraničená, je tzv nekonečná a limitovaná akurát tak tebou, čo považuješ a nepovažuješ za možné.. Je to len na tebe..

Na nete nájdeš kopec štastistík, ktoré ukazujú aktuálny pomer long:short pozícií.. Jednoducho ked vidíš, že 95% retailových obchodníkov drží longy a trh napriek tomu ide ešte 500 pipov dole a další týžden menšia 150 pipová korekcia a dalších 400 pipov dole,  tak to niečo vypovedá..
či nie?

ked vidíš, že trh vytvára nejakú obratovú formáciu tak celý retail do toho naskáče, všetky SL sú umiestnené  tesne pod tou formáciou.. trh mierne ide v smere retailu, čím sa otvoria dalšie kontrakty s dalšími SL pod formáciou a následne trh padne pod vyberie SL a vyberie 95% ľuďom účty a tým najnaivnejším, ktorý tú formáciu považovali za tutovku dokonca vymažú účty.. a následne sa trh naozaj otočí a ide dalej v smere , vktorom bola naskákaná celá naivná ,,investorská,, populácia.. a nehovoriac ako sa pri takejto situácií nabalili brokeri..

Jednoducho v niektorých situáciach treba myslieť inak, treba sa pozrieť, čo vidí na grafe 95% ludí, ako sa zachovaju, kde umiestnia svoje SL.. netvrdím, že sa to dá stále, ale v niektorých prípadoch sa to dá..

možno cítiť z mojho príspevku akýsi negatívny postoj, ale zdanie klame :) a nechápte to tak, že sa tu hrám na deda vševeda, len som opísal svoj názor na predmetnú vec :)
koniec koncov, až po rokoch uvidíme či sme alebo nie sme uspešný.. kratkodobé zisky sú síce super vec, ale doležité je ako ste na tom po roku, dvoch, 10tich..

- ešte dodám, že aj ja mám s tým problém nie len ty.. ale snažím sa v tom vidieť to čo vidia všetci a potom sa nad tým zamýšlam.. ale to je asi moc individuálne a možno sa mi ,,podarí,, vymazať účet do piatku  :D  ;D
« Poslední změna: Ne 24 Červen 2012, 18:34:37 od Balti »

Offline Stanicio

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 4 318
  • Karma: +48/-2
    • Zobrazit profil
    • www.liteforex.cz
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #9 kdy: Ne 24 Červen 2012, 22:59:34 »
Balti  posilam karmicku, je to moc kvalitni nazor a vice nez pravdivy.

kazdy je tak svobodny, jak mu mysl dovoli a kdyz se sam svaze svym uvazovanim, nemuze za to nikdo jiny nez on sam.  A myslet jak velci je to nejlepsi co muze clovek udelat.

Dupisek - doporucim ti jednu super knihu od Dr. Murphy Moc podvedomi. A kdyz si ji prelouskas a idealne se podle toho alespon v nekterych veci budes ridit, zjistits, ze mysl jako takova je suprovy nastroj.  A popravde receno nikomu zadny psylogicky "kurs" neuskodil. Sam jsem ji cetl uz pred mnoha lety snad hned kdyz vysla a velmi me pomohla.

Offline dupisek

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 1 042
  • Karma: +11/-0
    • Zobrazit profil
    • Easy Peasy
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #10 kdy: Ne 24 Červen 2012, 23:14:30 »
Stanicio - Díky za tip, přečtu si ji. Nicméně když to teď po sobě čtu, mám pocit, že jsem to blbě podal. Chtěl jsem tím říct, že velký hráč, který obchoduje s miliardama a dokáže pohnout trhem kam se mu zlíbí, má přece úplně jiné myšlení než člověk, který obchoduje s minimální částkou, je vázán tím daným obnosem a je odkázán na to co vidí v grafu. Nechtěl jsem tím říct, že nemohu myslet jako velký hráč, ale když jsem takové myšlení nepoznal, těžko můžu mít představu jak takový velký hráč myslí.
Všem úspěšným traderům paleček nahoru 

Offline Stanicio

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 4 318
  • Karma: +48/-2
    • Zobrazit profil
    • www.liteforex.cz
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #11 kdy: Ne 24 Červen 2012, 23:19:37 »
Tak po tom, si tu knihu urcit eprecti, protoze pochopis, ze to co s ted napsal, dokazes sam bez cizi pomoci a myslet muzes jako kdokoli.  Je to par korun a videl jsem to nekde i v PDF, abys to treba omrkl pred koupi.

Offline dupisek

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 1 042
  • Karma: +11/-0
    • Zobrazit profil
    • Easy Peasy
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #12 kdy: Ne 24 Červen 2012, 23:25:28 »
Všem úspěšným traderům paleček nahoru 

Offline Stanicio

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 4 318
  • Karma: +48/-2
    • Zobrazit profil
    • www.liteforex.cz

Offline dupisek

  • LITE účet
  • Hero Member
  • *
  • Příspěvků: 1 042
  • Karma: +11/-0
    • Zobrazit profil
    • Easy Peasy
Re:Psychologické aspekty obchodovania
« Odpověď #14 kdy: Ne 24 Červen 2012, 23:30:53 »
Fajn, prubnu to. Možná najdu odpovědi i na jiné věci, které se v poslední době objevují a hromadí a já díky tomu začínám mít všeho plné zuby. Ty problémy se netýkají obchodování, ale týkají se běžného života.
Všem úspěšným traderům paleček nahoru